Bílý povlak na jazyku

Pokud si pacient všimne jemného bílého povlaku na jazyku, nejedná se o patologický stav. Sliznice dutiny ústní se totiž neustále obměňuje, odlupují se odumřelé buňky, ty se promíchávají se slinami a zbytky potravy. Vytváří se povlak, pacient jej může spolykat, a pak mohou dráždit. Obvykle je sekret osídlen bakteriemi, může i značně zapáchat.

V tomto případě není nutné vyhledávat lékaře. Člověk musí dbát o hygienu dutiny ústní. Pravidelně a dokonale očistit chrup, dásně, ale i jazyk a tváře. Vhodné je také dostatečně pít ( nealkoholické nápoje). Proti zápachu se doporučuje používání ústních vod, žvýkání žvýkaček bez cukru apod.

Na sliznici tváří, ale i na jazyku se mohou vytvářet bělavé povlaky, které jdou lehce setřít. Jsou projevem infekce dutiny ústní kvasinkou Candida albicans. Toto onemocnění může vzniknout u novorozence, který se nakazí kvasinkou při porodu. U dospělých se s ním setkáváme především u lidí s insuficietní imunitou – u AIDS apod. Takovéto bělavé flíčky na tvářích a jazyku by měl vidět lékař. Dále se musí zjistit příčina poruchy imunity.

Bělavé plošky, opět na vnitřních tvářích a na sliznici jazyka, které nejdou jednoduše setřít, se označují jako leukoplakie. Leukoplakie může vzniknout z celé řady příčin, např. z kouření. Leukoplakie je výrazem dysplazie epitelu, měl by ji vidět lékař. Není to záležitost urgentní, ale vyšetření by se udělat mohlo. Některé leukoplakie ( ale rozhodně ne všechny) jsou prekancerózou – po určité době se z nich může vytvořit zhoubné nádory.

Pro jistotu je tedy vhodné lékaře vyhledat, přestat kouřit a pít destiláty. I nechat si ošetřit zuby může leukoplakii odstranit.

Diskuze o bílém povlaku na jazyku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Dlouhodobý pobyt Ukrajince v ČR... dnes v 18:12  Andrejjjjj 1
Ošetřovné na dítě do 13ti let dnes v 18:17  HanullaH85 12
Mám snoubence za hranicemi COVID 19 dnes v 17:42  Malaika1234 15
Co dělat když nefunguje školka? dnes v 17:43  a12 52
Dezinfekce z chloraminu a alkoholu dnes v 18:11  Lifka 10
Návštěva praktického lékaře v období koronaviru dnes v 16:15  vokishka 34

Napište prosím svoji zkušenost s: bílý povlak na jazyku

Váš příspěvek
kolovra
1 příspěvek 20.6.16 14:44
povlak

Povlak a jeho prevence je jednoduchá. Použijte roztok s octu a vody. Kdo se nebojí kyselosti ať použije na výplach ústní dutiny přímo jen ocet a drží po zbytek v puse než se to smíchá se slinami a potom vyplivnete. Měl jsem kamarádku měla zhoubný nádor na hlasivkách doktoři jí chtěli operovat a samozřejmě měla strach. Já od mala tzv. ocet miluji ve všem. Ve svíčkové a prostě kde se přidává ocet tam já ho mám, že druhý to mně nemůže jíst :roll:. Takže jsem ji poradil tohle asi za rok mi napsala, že podstoupila chemoterapii ale nakonec na operaci nemusela jít. Dnes je uzdravená a dodnes si píšeme o účincích octu nejenom v kuchyni :potlesk:

jouseph
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.3.14 19:00
Re.

Jo, znám. Zkus MMS, něco si o tom přečti a nech si to proběhnout hlavou. za sebe to doporučuju

writingpearl.co.uk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.13 18:28

Thank you very much for your prompt response and guidance! criminology paper |accounting paper |economics paper |statistics paper |finance paper |law paper

esunad
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.2.13 10:22

Zkuste tohle: kyselina kaprylová (Solgar) a protikvasinková dieta -viz doktorka.cz a celostní medicína. cz

lucinka 007
2 příspěvky 25.1.12 20:28

dobry vecer chci se nekoho optat na radu:Je mi 29let a od 27let mam na jazyku kandidu albicans a nikdo z lekaru neni schopen me ji zbavit.Nevite nekdo o necem co na to zabira?dekuji moc jsem opravdu bezmocna

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: