Bílý povlak na jazyku

Pokud si pacient všimne jemného bílého povlaku na jazyku, nejedná se o patologický stav. Sliznice dutiny ústní se totiž neustále obměňuje, odlupují se odumřelé buňky, ty se promíchávají se slinami a zbytky potravy. Vytváří se povlak, pacient jej může spolykat, a pak mohou dráždit. Obvykle je sekret osídlen bakteriemi, může i značně zapáchat.

V tomto případě není nutné vyhledávat lékaře. Člověk musí dbát o hygienu dutiny ústní. Pravidelně a dokonale očistit chrup, dásně, ale i jazyk a tváře. Vhodné je také dostatečně pít ( nealkoholické nápoje). Proti zápachu se doporučuje používání ústních vod, žvýkání žvýkaček bez cukru apod.

Na sliznici tváří, ale i na jazyku se mohou vytvářet bělavé povlaky, které jdou lehce setřít. Jsou projevem infekce dutiny ústní kvasinkou Candida albicans. Toto onemocnění může vzniknout u novorozence, který se nakazí kvasinkou při porodu. U dospělých se s ním setkáváme především u lidí s insuficietní imunitou – u AIDS apod. Takovéto bělavé flíčky na tvářích a jazyku by měl vidět lékař. Dále se musí zjistit příčina poruchy imunity.

Bělavé plošky, opět na vnitřních tvářích a na sliznici jazyka, které nejdou jednoduše setřít, se označují jako leukoplakie. Leukoplakie může vzniknout z celé řady příčin, např. z kouření. Leukoplakie je výrazem dysplazie epitelu, měl by ji vidět lékař. Není to záležitost urgentní, ale vyšetření by se udělat mohlo. Některé leukoplakie ( ale rozhodně ne všechny) jsou prekancerózou – po určité době se z nich může vytvořit zhoubné nádory.

Pro jistotu je tedy vhodné lékaře vyhledat, přestat kouřit a pít destiláty. I nechat si ošetřit zuby může leukoplakii odstranit.

Diskuze o bílém povlaku na jazyku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
OČR při koronaviru a zdravotní pojištění 28.7.20 06:33  matkabagristy 7
Koronavirus - příznaky u dítěte 27.7.20 16:47  Lama Lama 7
Koronavirová omezení Liberecko, Hradec Králové 27.7.20 15:30  icy rose 10
Prodělal někdo z vás koronavirus? 25.7.20 14:04  Anonymní 12
Turisti tahají do ČR koronavirus 24.7.20 19:10  izquierdo 49
Koronavirus bez teplot a kašle? 24.7.20 13:36  Martina4555 21

Napište prosím svoji zkušenost s: bílý povlak na jazyku

Váš příspěvek
JaneJane00
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.7.20 08:08

The main difference between a dissertation and an ordinary research paper is that the former is oriented to results and contribution to the research field. As such, order a dissertation results chapter from professionals is a must for those students who cannot properly deal with the dissertation section.

MadisonCarr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.7.20 22:17

Do you want to find Extra Essay reviews? Visit this website to know how students benefited from its assistance. Writingpapersucks .

JaneJane00
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.6.20 15:39

That is so useful post, if you want to read something like this or don't know how to write a good dissertation results chapter , ask professionals for help

MollyH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.6.20 11:56

Have a look at this lab report hypothesis example . It can make some of the points clearer for you.

BillShan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.20 07:27
any trouble

Neboj se! PrimeWritings.co.uk je tu pro vás! Poskytujeme prvotřídní služby psaní, takže můžete přijímat působivé papíry a zapomenout na své starosti způsobené komplikovanými úkoly. do my dissertation methodology

KevinSmith
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.3.20 09:53
Order a hypothesis for a dissertation

Have you found yourself in a situation when you have no clue how to start your final project? In this case, it will be better to look for professional dissertation hypothesis help and order a hypothesis for a dissertation .

kolovra
1 příspěvek 20.6.16 14:44
povlak

Povlak a jeho prevence je jednoduchá. Použijte roztok s octu a vody. Kdo se nebojí kyselosti ať použije na výplach ústní dutiny přímo jen ocet a drží po zbytek v puse než se to smíchá se slinami a potom vyplivnete. Měl jsem kamarádku měla zhoubný nádor na hlasivkách doktoři jí chtěli operovat a samozřejmě měla strach. Já od mala tzv. ocet miluji ve všem. Ve svíčkové a prostě kde se přidává ocet tam já ho mám, že druhý to mně nemůže jíst :roll:. Takže jsem ji poradil tohle asi za rok mi napsala, že podstoupila chemoterapii ale nakonec na operaci nemusela jít. Dnes je uzdravená a dodnes si píšeme o účincích octu nejenom v kuchyni :potlesk:

jouseph
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.3.14 19:00
Re.

Jo, znám. Zkus MMS, něco si o tom přečti a nech si to proběhnout hlavou. za sebe to doporučuju

writingpearl.co.uk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.13 18:28

Thank you very much for your prompt response and guidance! criminology paper |accounting paper |economics paper |statistics paper |finance paper |law paper

esunad
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.2.13 10:22

Zkuste tohle: kyselina kaprylová (Solgar) a protikvasinková dieta -viz doktorka.cz a celostní medicína. cz

lucinka 007
2 příspěvky 25.1.12 20:28

dobry vecer chci se nekoho optat na radu:Je mi 29let a od 27let mam na jazyku kandidu albicans a nikdo z lekaru neni schopen me ji zbavit.Nevite nekdo o necem co na to zabira?dekuji moc jsem opravdu bezmocna

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: