Bílkovina v moči

Další názvy: proteinúrie, mikroproteinúrie, albuminúrie

Přítomnost bílkoviny v moči (proteinurie) je zjistitelná již orientačním vyšetřením moči papírkem např. v ordinaci praktického lékaře. Ne vždy se jedná o patologický příznak. Při pátrání po příčině je mnohdy důležité zjistit nejen to, v jak velkém množství se bílkovina objevuje, ale také o jakou bílkovinu se jedná.

Krev obsahuje poměrně velké množství bílkovin, které v těle plní různé funkce. Ledviny ve svých mnoha tělískách (glomerulech) filtrují krev na primární moč tak, že velké molekuly (jako právě bílkoviny) do moče téměř nepřestupují.

Zjednodušeně lze říci, že přestup bílkovin do moče může mít příčinu ve třech oddělených systémech:

Zaprvé je to zvýšené množství bílkovin v krvi (zvýšená nabídka bílkovin „před ledvinami“) např. při horečce, po fyzické zátěži či zvýšeném přívodu bílkovin stravou.

Zadruhé může jít o poruchu filtrační bariéry v glomerulech, která nedokáže přestupu bílkovin zabránit (při cukrovce, vysokém krevním tlaku a zánětech ledvin), nebo o poruchu ledvinných kanálků, které za normálních okolností náhodně přefiltrované bílkoviny z moče zpětně vstřebávají.

Zatřetí lze myslet na přímý prostup krevní plazmy s bílkovinami přímo do močových cest z důvodu jejich zánětu, krvácivé poruchy nebo nádoru.

Lékař dle charakteru proteinurie a dalších příznaků určí, zda jsou nutná další upřesňující vyšetření.

Diskuze o bílkovině v moči

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: bílkovina v moči

Váš příspěvek
robertmay19
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.5.22 06:20

Now I know there is protein in urine :mrgreen: trap the cat

Nishaknapp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.22 16:59

Thanks, heaps again for the tips, I always come to your website looking for updates and new posts. We as working in Search engine optimization it helps us a lot that you're giving us so many opportunities in our line. And it gave us knowledge and points at the same time. I hope you lead on the right path. When Stakes Turn Toxic: What to Do When You’re Losing the Game

Luki slimmer
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.3.18 13:18
JAk na bilkovinu v moci

O bilkovine v moci, priznacich, ale hlavne riziku neleceneho zvyseni jsme sepsali na blogu pordrobny a uzitecny clanek., Takze doporucuji vec resit co nejrychleji a vzit si par tipu.. Clanek zde – https://www.slimming.cz/…vina-v-moci/

bubak_velky
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.8.17 08:50
:cert:
martinova4
3 příspěvky 20.12.14 10:25

Co je to frekvenční terapie prosím

martinova4
3 příspěvky 20.12.14 10:25

Co je to frekvenční terapie prosím

Milanica
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.7.14 17:30

Zkuste frekvenčni terapii na premnozene parazity kvasinky vytoky aj. Funguje to zcela spolehlive. A hlavne vyresi to vase potize i dalsi virozy. Jen to neni hrazene pojistovnou ale neskodi to organizmu.
Zdravi Milan Ščučka

Katkaa89
1 příspěvek 20.1.14 14:04
odpověď Renata111333

Dobrý den, mám nyní stejný problém jako vy. Po laparoskopii by mělo být vše vyléčené po atb, ale výtok a bílkovina v moči se objevila zase… Posunula jste se s tímto problémem už nějak dále? Déky za odpověď.

Renata111333
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.5.13 10:49

Dobry den. Byla jsem u lekare na predoperacnim vysetreni a v moci jsem mela bakterie tak me dal doktor antibiotika ale z 20prasku me zustalo 6prasku nechteli v nemocnici abych je dal brala aby se to nemichalo s temi jejich leky. Delaly mi laparoskopii a mela jsem srusty na uz vyoperovanem slepaku a chronicky zanet vejcovodu. Pak jsem memu obvodnimu lekari rekla jestly by me mohl vzit moc znovu a bylo mi receno ze je to uz zbytecne ze kdyz mi zbylo jen tech 6prasku ze to nevadi ze jsem vylecena. Ja jsem trvala aby me pan doktor vzal znovu moc a vysledky opet! Spatne bilkovina v moci, bakterie a zvysene leukocity. Muzete mi poradit co to znamena? Ze tam mam toho jeste vic nez predtim nez jsem zacla brat ty antibiotika? A nedobrani jich a nebo je to tim chronickym zanetem vejcovodu? Dekuji moc za radu. Krasny den Novakova

kačíííkkk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.12 10:17

chtěla jsem se zeptat může to být aji mariuhanna a takove???

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: