Bílé skvrny na kůži

Další názvy: vitiligo, depigmentace

Bílé skvrny na kůži mohou zůstat jako upomínka na nějaké poranění, očkování apod., kdy se defekt zajizví vazivovou tkání, ve které nejsou pigmentové buňky.

Existují však i kožní onemocnění, které se projevují bílými skvrnami. Asi nejznámějším takovým onemocněním je vitiligo, při kterém dochází ke ztrátě pigmentových buněk v ohraničených okrscích kůže. Vznikají tak bílé skvrny, které jsou nejčastěji lokalizované kolem očí, úst, v tříslech, nad klouby. Skvrny se mohou postupně zvětšovat a splývat.

Toto onemocnění je nepřenosné, jeho příčina není úplně objasněna, ale předpokládá se autoimunitní podklad. Pro postiženého představuje zejména kosmetický problém, postižená místa jsou navíc více citlivá na sluneční záření. Vitiligo se dá léčit, ovšem s omezenou úspěšností.

Jiné onemocnění, které se někdy může projevovat podobně, je pytiriasis versicolor, jenž způsobuje plíseň Malassezia furfur. Toto onemocnění se projevuje šedými skvrnami, jež jsou nejčastěji na zádech a zadní části krku, u bílé formy jsou skvrny bílé (skvrny zbělají proti okolí po slunění), oproti vitiligu však bývají tyto skvrny pokryty šupinkami.

Pytiriasis versicolor je v malé míře přenosné z člověka na člověka. Lze ho léčit různými protiplísňovými prostředky. Pokud máte na kůži podobné skvrny, je vhodné navštívit specialistu – dermatologa, který určí příčinu a navrhne léčbu.

Diskuse o bílých skvrnách na kůži

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Žádanka od lékaře - covid test zdarma? dnes v 11:09  BaMaK 21
Přístup školy a hygieny ke covidu v rodině žáka dnes v 11:16  Anonymní 154
Covid a změna společnosti včera v 17:51  Bábrdl 17
Problém s rouškou - bolí mě z ní hlava včera v 13:20  bse.pedro 15
Vrozená laryngomalacie a stridor - koronavirus 21.9.20 20:23  Sonmi 5
Vláda zítra zavře školy dnes v 10:43  Jana206 1108

Napište prosím svoji zkušenost s: bílé skvrny na kůži

Váš příspěvek
sakura roku
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.3.20 14:24
bíle skvrny na stehnech

Ahoj nevim co my je ale nejsem černoška any romka jsem bíla nevim co my je tak doufam že tu je nekdo kdo by mohl vedet co my je :nevim:

Výrobky
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.16 12:48
Výrobky

Určitě zajdi k lékaři. Já měla problémy s plísněmi na nohou a pomohly mi výrobky od Eurona. Ale chce to vyzkošet.

Edit admin - odkaz

tomaš kovacs
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.12.14 14:22
fleky na těle

Je mi teprve 19 roku, a moji holce se to nelibi nvm co jsi bezni počnu :/ jak mně třeba kvuli toho necha :,( :,( pomož te mi prosim

tomaš kovacs
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.12.14 14:21
bile skvrny na tělě :(

Dělaji se mi bile fleky, na zadech a na hrudi nvm co stim, :( jsem smutny :,( jestli to jde vilčeit nak tak mi to prosim napiš te dekuji :,(

Aline
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.13 12:13

:dance: mě, se vyskytují bílé skvrny na hřbetech obou ruk, malé i větší, mám prostě tečkované ruce, ale neřešìm to :-) :D

bushman
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.4.10 16:55

Děkuji za objasnění toho,co se mi objevilo asi před půlrokem vedle očí a mezi klouby na ruce.Jsem rád,že to není moc vážný problém,že při dodržení pár pokynů,se s tím dá v pohodě žít.Doktor mi řekl,že je to vitiligo a že to může být i odslunění.Nevyhledávám sice slunce a opalování,ale pohybuji se celý den venku.Dost rychle se mi to objevilo a teď se to pomalu zvětšuje.Nesvědí ani nebolí.Takže zbývá jen se s tím smířit jako s kometickou vadou.Jarda

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: