Bezvědomí

Další názvy: ztráta vědomí, koma

Vědomí spolu s funkčním krevním oběhem a dýcháním řadíme mezi základní životní funkce.

Jako bezvědomé se obecně označují osoby, které po různě dlouhou dobu nereagují na podněty ze svého okolí, tedy především na oslovení či dotyk.

Medicína pro popis poruchy vědomí užívá množství termínů. Jako synkopa (mdloba) se označuje krátkodobé bezvědomí, trvající nanejvýš několik desítek vteřin. Postižený se záhy po příhodě probere k plnému vědomí. Mdloby mohou přicházet i u jinak zdravých jedinců z důvodu velkého emocionálního vypětí, stání ve vydýchaných prostorech nebo u osob s nízkým krevním tlakem po postavení. Ojedinělá mdloba nezavdává důvod k obavám, při mdlobách opakovaných je nutné vyšetření praktickým lékařem.

Dlouhodobější porucha vědomí, při níž lze pacienta probudit pouze bolestivým podnětem na krátký čas, se nazývá sopor.

Nejtěžší formou bezvědomí je koma, v němž nemocný reaguje na bolest pouze únikovými pohyby nebo nereaguje vůbec.

Porucha vědomí je obrazem nepříznivého ovlivnění funkcí centrální nervové soustavy. Příčinou je často nedokysličení nervové tkáně z důvodu špatné čerpací práce srdce, plicní choroby nebo nízkého objemu cirkulující krve.

Ucpáním mozkových cév nebo jejich prasknutím dochází k cévním mozkovým příhodám, které se taktéž mohou bezvědomím projevit. K čistě mechanickému narušení mozkové tkáně dochází při úrazech nebo růstem nádoru (primárního či metastázy).

Je taktéž vhodné zmínit epilepsii, jejímž podkladem jsou ložiska nesprávně fungujících nervových buněk. Ta mohou ovládnout činnost celého mozku vysláním salvy nesmyslných signálů, což vede ke křečím a následnému bezvědomí.

Nepříznivě na mozek působí i nahromadění zplodin vlastního metabolismu při poruše funkce ledvin či jater nebo při diabetu. Při otravě látkami tlumícími činnost nervové soustavy je bezvědomí rovněž nevyhnutelné.

V našich podmínkách nepříliš častou příčinou jsou virové či bakteriální záněty mozku a jeho obalů (encefalitidy a meningitidy).

Bezvědomého se zachovalým dýcháním a oběhem uložíme do stabilizované polohy a voláme záchrannou službu.

Diskuse o bezvědomí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Platnost pcr testu - na kurz plavání dnes v 08:32  Lenka76 2
Lékař během karantény dnes v 08:05  Anonymní 25
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 06:21  Chiquinquirá 41
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20
Jak se lecit doma s covidem? 25.10.21 18:38  Anonymní 21

Napište prosím svoji zkušenost s: bezvědomí

Váš příspěvek
Flekoun
1 příspěvek 21.5.14 22:03

Dobrý den pracuji jako kopáč den před prací jsem měl zimnici a horečku jsem na substituční léčbě kde beru suboxone bohužel lék necucám ale aplikuji si nitrožilňe. Jsem na 12mg denne tento den jsem měl pouze 2mg (aplikuji si po 2mg) když Jsem vystoupil na Chodově a scházím schody do metra udelalo se mi hrozně zle malátnost Motání Hlavi apod. Poté si už nic nepamatuji Probral jsem se až v nemocnici tam my řekli Že mají podezření na boleriozu jinak jsem se probral asi až po 2 hodinách prosím poraďte my co by toto mohlo být. Děkuji pěkněS pozdravem a přáním hezkého dne přeje Tomáš Flekač děkuji.

Příspěvek upraven 21.05.14 v 22:04

Flekoun
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.5.14 01:03

Dobrý den chtê bych se jestli existuje i srdeční nemoc jelikož mám úplňé stejné příznaky a za jak dlouho se to pozná musím dodat že jsem na substituční léčbě kde dostávám suboxoni které si aplikuji nitrožilňě prosím o odpovéď dekuji s pozdravem Tomáš

Vložit nový komentář