Aura

Další názvy: smyslový vjem

Aura znamená latinsky „vánek“ a v lékařské terminologii také „předzvěst záchvatu“, asi jako vánek, který oznamuje brzký příchod bouře.

Aura je stav často předcházející epileptickému či migrenóznímu záchvatu. Jsou to smyslové vjemy, které nemají reálný základ, nýbrž vznikají přímo v nervové soustavě nemocného.

V případě epilepsie je aura již úvodní fází záchvatu, jde o lokalizovanou epileptickou aktivitu nervových buněk té části mozku, která zpracovává smyslové vjemy. Nejvíce typická je čichová aura – postižený cítí před záchvatem intenzivní a nepříjemný zápach, podobně může mít auru chuťovou, sluchovou (pískání v uších), zrakovou (různé záblesky apod.), nebo může cítit vjemy z útrob.

Aura také často předchází migrenózní bolesti hlavy. Typicky jsou to zrakové vjemy podobné různým zábleskům či jiskření, anebo naopak výpadky zorného pole.

Aura se většinou objevuje asi 10 až 20 minut před vypuknutím migrény a může přetrvávat až 60 minut. Kromě zrakové aury se může vyskytovat i senzorická aura – jde o brnění či mravenčení, které se může pomalu stěhovat po těle a zanechávat po sobě necitlivost, typicky ve tváři či pažích.

Aura může mít i jiné formy, například při řečové auře má nemocný potíže s řečí.

Výhoda aury spočívá v tom, že spraví nemocného o hrozbě záchvatu a ten si tak může vzít léky proti migréně ještě před vznikem bolesti, která se tak nemusí ani dostavit. Na druhou stranu aura se může občas vyskytnout i samostatně, nemusí být vždy následována migrenózní bolestí.

Diskuze s aurou

Napište prosím svoji zkušenost s: aura

Váš příspěvek
Vladimíra Černá
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.15 13:13
dlouho jí ignorovali

Moje Epilepsie se poprvé projevila před 18ti lety díky jsem čekala svého posledního syna. svůj první záchvat jsem dostala v osmém měsíci těhotenství kdy se mi začali dělat mžitky před očima a já omdlela, mevim po jaké době jsem se probrala mezi rozházemýma hračkama mého syna.

veve1212
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.15 12:50

Ahoj, také trpím migrénami se zrakovou aurou…pomáhá tento lék http://www.sukl.cz/…/PI12546.pdf ;)

Martina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.3.10 20:31
Migréna s aurou

Ahojky všem, já mám migrénu s aurou od 5.třídy a brala jsem na to léky. Ale ted mi je 17let a ve škole jsem znova oslepla a ochrnula na půl těla. Jedině co vím od lékaře je, že by prý mohla pomoci lejzrová operace, prý by to bylo nejlepší. Jen mám strach, aby to nezdělili jednou mé děti, to bych si pak vyčítala.

Pastor
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.09 13:50
Migrena

Ahoj všich co trpíte touhle nepřimností , migrénu se zrakovou aurou mam asi 18 let a čím starší jsem tim horší to je , aura , brnění v rukou , tvářich,dásních i v jazyku .Pote přichází ta horší část totálni bolet hlavy . Zkusim vám napsat vše co mi pomáhá , migrena začíná stresem , strachem a přičinou je ve většině případů krční páteř. Mohu vám poradit to aby jste si dopřáli pravidelné masáže krčnich svalů a být chvilku bez napětí , druhá pomoc může bý tableta jmenem Rosemig 50mg a 100mg pozor!! Velice silný prášek poraďte se s lékařem . Pokud by jste někdo měli nápad jak se toho zbavit prosím napište na email

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: