Anémie

Další názvy: chudokrevnost

Co to znamená?

Anémie česky znamená chudokrevnost. Pod tímto pojmem je také těžké si představit něco konkrétního, proto pro vysvětlení: červená krvinka za svou červenou barvu vděčí sloučenině jménem hemoglobin. Je to chemická sloučenina, kterou tvoří organická část a uvnitř sloučeniny je atom železa. Hemoglobin je sloučenina, která má schopnost na sebe vázat kyslík a ten transportovat na místo, kde je ho potřeba. Anémie neboli chudokrevnost znamená, že v červených krvinkách je snížená koncentrace hemoglobinu. Krvinek je sice hodně, ale jsou chudé (v jednom litru krve je hemoglobinu méně než 135g u mužů a 120g u žen – norma bývá kolem 150g hemoglobinu) a odtud název chudokrevnost.

Tato choroba nebo porucha se projevuje v konečném důsledku tak, že tkáním se nedostává kyslíku, protože krvinky ho nemohou transportovat tolik, kolik je běžná spotřeba. Klinicky se stav, kdy je kyslíku ve tkáni málo, nazývá hypoxie (hypo = málo, oxid = sloučenina obsahující kyslík). Organismus má proti tomuto stavu obranné (kompenzační) mechanismy, kterými se snaží vzniklou situaci vyrovnat tak, aby mohl dále fungovat. Do takových kompenzačních mechanismů patří zrychlené dýchání (tzv. hypoventilace), zrychlení krevního proudu v cévách (hyperkinetická cirkulace krve) a zvýšení uvolňovaného kyslíku ve tkáních, které se děje na podkladě chemické rovnice.

Příznaky, které plynou ze zhoršeného transportu kyslíku do tkání, jsou únava, svíravá bolest na hrudi (angina pectoris) a orgánové poruchy. Tím, že se zrychlí cirkulace, dochází k většímu průtoku krve ledvinami dochází k větší filtraci krevní plazmy a většímu vylučování – tím logicky poklesne objem plazmy. Z poklesu plazmatického objemu vyplývá bledost a snížení krevního tlaku. Zároveň srdce zvyšuje svůj objem a z toho vyplývá nepříjemný pocit nárazového bušení srdce, kterému se říká palpitace, nebo může vzniknout stav, že srdce v takovém režimu je dlouhodobě a dlouhodobě „bije“ rychleji, což se klinicky nazývá tachykardie a lékař může stanovit přítomnost srdečního šelestu.

Příčiny a co s tím dělat

Anémii si člověk doma nestanoví sám, tuto diagnózu vám s přesností může sdělit jen lékař. Čili odpověď na otázku, co dělat, když je anémie stanovena - vytrvat v léčbě, kterou stanoví lékař. Některé druhy anémií jsou způsobeny nedostatkem železa nebo kyseliny listové, takže nemocný se sám aktivně může podílet na léčbě tím, že chybějící prvky v potravě bude dlouhodobě doplňovat.

Dobré je vyhýbat se větší fyzické zátěži, protože tělo nemá kapacitu na to se s ní vyrovnat.

Ve zkratce na závěr

Anémie (chudokrevnost) je onemocnění, získané nebo dědičné, které se rozhodně nevyplatí podcenit a je třeba dlouhá léčba s aktivním přístupem samotného pacienta.

Pokud je léčena a nemocný zná režimová opatření, není životu bezprostředně nebezpečná.

Diskuze o anémii

Anémie u dospělého
Hypochormní anémie

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Rouška + brýle 21.9.21 21:40  negra 13
Jeden pozitivní v kroužku 20.9.21 21:26  Janli 5
Post-covid syndrom 20.9.21 10:27  bublinek 11
Strach z testu 18.9.21 20:38  shadowbabe 67
Smysluplnost opatření 21.9.21 11:16  Pudloslava 70
Covid Delta příznaky malé děti 18.9.21 16:17  stinga 9

Napište prosím svoji zkušenost s: anémie

Váš příspěvek
Adéla Jurkovská
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.14 22:54
Je mi jen 13!

Mě je 13 let a mám chudokrevnost. Není to sranda jsem furt unavená, nemůžu se moc namáhat a ani o tom nedokážu přestat přemýšlet. Je to hrůza. 8o

pet-tweety
4 příspěvky 28.7.12 16:45
Hemoplus

Ja jsem uzivala prirodni produkt Hemoplus, protoze mi po porodu chybelo zelezo, mela jsem anemie a pomohl mi! Prispiva ke tvorbe cervenych krvinek. Da se koupit bezne v lekarnach nebo i pres internet na strankach Terezia Company.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: