Afty

Afty jsou drobné vřídky, které se vytváří na sliznici dutiny ústní. Vyskytují se samostatně nebo ve skupinkách. Jsou obvykle velké asi jako špendlíková hlavička, ale mohou být i větší.

Vznik aftů

Afty může způsobit nepatrné poranění, když se například omylem kousnete při jídle nebo když si čistíte zuby kartáčkem s tvrdými štětinkami. Často vznikají afty při snížené imunitě a když je člověk ve stresu. Původcem jsou v tomto případě bakterie běžně se vyskytující v ústech, které nejsou u zdravého člověka na škodu, ale když dojde k oslabení organismu, mohou afty vyvolat.

Kromě bakterií způsobují tyto defekty sliznice také různé viry, například herpes virus, enteroviry a jiné. Afty bývají též při angíně a planých neštovicích. Při nápadnějších aftech (větší velikost a četnost v ústech) bychom měli být vždy napozoru, obzvláště když máme i další příznaky jako jsou časté teploty, únava, bolesti v krku, vyrážky apod. V tomto případě se raději obraťte na svého lékaře. Afty mohou být totiž průvodním jevem i některých závažných nemocí, které jsou sice vzácné, ale nesmíme na ně zapomínat. Patří k nim např. infekce HIV, syfilis a i nádorová onemocnění se mohou při poklesu imunity takto projevit.

Opakované afty se tvoří také při zkažených zubech, drážděním zubní protézy a při různých alergiích na léky, nápoje a potraviny, které samy mohou poškozovat sliznici i mechanicky (ořechy, šípková povidla, křupky, lupínky…).

Léčba

Afty se objevují znenadání a také samy většinou odezní, někdy během týdne, jindy to trvá déle a mohou se i vracet (viz výše). Bývají mnohdy obtěžující pro velké bolesti při jídle a pití. Pokud je bolest tak krutá, že vám nedovoluje pít, vyhledejte lékaře, aby vám předepsal lokální anestetikum (trimekain – Mesocain, lidokain – Lidocain, Xylocaine), jehož účinek trvá však jen 10-15 min.- umožní vám alespoň příjem tekutin a potravy.

Sami můžete s afty bojovat bylinnými čaji, vitamíny (hlavně B-komplex), vyplachováním ústní vodou, heřmánkem, šalvějí a potíráním aftů genciánovou violetí. Vynechejte citrusové plody a kořeněná jídla, která dráždí sliznici.

Rovněž si dejte pozor při péči o svůj chrup a raději používejte měkký kartáček. Snažte se nekouřit!

Diskuse o aftech:

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Lékař během karantény dnes v 07:01  Ou 24
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 06:21  Chiquinquirá 41
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20
Jak se lecit doma s covidem? 25.10.21 18:38  Anonymní 21
Která vakcina na covid je nejlepší 25.10.21 10:32  Klára 11

Napište prosím svoji zkušenost s: afty

Váš příspěvek
kermitbentz9887
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.21 10:47

Having an aphthae is one of the worst things that I experience, 3 or 5 of this thing makes me want to cry when eating something!

marriagecounselingofdallas.com

sonnyquain4445
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.10.21 18:58

Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally.

https://www.treeservicepierrefonds-roxboro.com/contact.html

skribblio
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.21 10:47
https://skribblio.co/

It is wonderful to be here with everyone, I have a lot of knowledge from what you share, to say thank you, the information and knowledge here helps me a lot skribblio

seo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.21 01:16

Do any of you need a coroplast sign as soon as possible? Check out this https://www.digitekprinting.com/ and order by 1PM to get your order within the day. They’re indeed waterproof and UV resistant and of high quality print. They also have other services that you can avail.

hellykelly
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.9.21 17:03
dd
mikkl
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.8.21 12:06

I have read this article. I think You put a lot of effort into creating this article. I appreciate your work
flip coin

Jančakecalka
92 příspěvků 27.6.19 10:59

Na afty i opary jsem trpěla už od dětství, ale nikdy mi nic moc na dlouho nepomohlo a problémy se vrátily. Nakonec jsem si našla skvělého homeopata v Praze a ten mi dal lék, který mi pomáhá do dnes, už 4 roky jsem neměla opar ani aft, jsem za to ráda, protože to bylo vždycky utrpení.

Vložit nový komentář