Afty

Afty jsou drobné vřídky, které se vytváří na sliznici dutiny ústní. Vyskytují se samostatně nebo ve skupinkách. Jsou obvykle velké asi jako špendlíková hlavička, ale mohou být i větší.

Vznik aftů

Afty může způsobit nepatrné poranění, když se například omylem kousnete při jídle nebo když si čistíte zuby kartáčkem s tvrdými štětinkami. Často vznikají afty při snížené imunitě a když je člověk ve stresu. Původcem jsou v tomto případě bakterie běžně se vyskytující v ústech, které nejsou u zdravého člověka na škodu, ale když dojde k oslabení organismu, mohou afty vyvolat.

Kromě bakterií způsobují tyto defekty sliznice také různé viry, například herpes virus, enteroviry a jiné. Afty bývají též při angíně a planých neštovicích. Při nápadnějších aftech (větší velikost a četnost v ústech) bychom měli být vždy napozoru, obzvláště když máme i další příznaky jako jsou časté teploty, únava, bolesti v krku, vyrážky apod. V tomto případě se raději obraťte na svého lékaře. Afty mohou být totiž průvodním jevem i některých závažných nemocí, které jsou sice vzácné, ale nesmíme na ně zapomínat. Patří k nim např. infekce HIV, syfilis a i nádorová onemocnění se mohou při poklesu imunity takto projevit.

Opakované afty se tvoří také při zkažených zubech, drážděním zubní protézy a při různých alergiích na léky, nápoje a potraviny, které samy mohou poškozovat sliznici i mechanicky (ořechy, šípková povidla, křupky, lupínky…).

Léčba

Afty se objevují znenadání a také samy většinou odezní, někdy během týdne, jindy to trvá déle a mohou se i vracet (viz výše). Bývají mnohdy obtěžující pro velké bolesti při jídle a pití. Pokud je bolest tak krutá, že vám nedovoluje pít, vyhledejte lékaře, aby vám předepsal lokální anestetikum (trimekain – Mesocain, lidokain – Lidocain, Xylocaine), jehož účinek trvá však jen 10-15 min.- umožní vám alespoň příjem tekutin a potravy.

Sami můžete s afty bojovat bylinnými čaji, vitamíny (hlavně B-komplex), vyplachováním ústní vodou, heřmánkem, šalvějí a potíráním aftů genciánovou violetí. Vynechejte citrusové plody a kořeněná jídla, která dráždí sliznici.

Rovněž si dejte pozor při péči o svůj chrup a raději používejte měkký kartáček. Snažte se nekouřit!

Diskuse o aftech:

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Půjdete na očkování? dnes v 05:33  karkarka 26
Nechutenství v těhotenství po prodělaném Covidu 8.5.21 18:45  lejjka 4
Testování ve školách 6.5.21 19:45  nozu 6
Kontroly na hranicích s Rakouskem včera v 16:35  Andrea 821 10
Očkování covid 80dní od prodělaní 6.5.21 10:51  masima 12
Odměny pro záchranáře 3.5.21 23:24  Anonymní 15

Napište prosím svoji zkušenost s: afty

Váš příspěvek
Jančakecalka
84 příspěvků 27.6.19 10:59

Na afty i opary jsem trpěla už od dětství, ale nikdy mi nic moc na dlouho nepomohlo a problémy se vrátily. Nakonec jsem si našla skvělého homeopata v Praze a ten mi dal lék, který mi pomáhá do dnes, už 4 roky jsem neměla opar ani aft, jsem za to ráda, protože to bylo vždycky utrpení.

Vložit nový komentář