Abnormální žízeň

Další názvy: polydipsie, nadměrná žízeň

Žízeň je pocit potřeby příjmu tekutin. O tom, zda pocítíme žízeň, rozhoduje zejména část mozku nazývaná hypotalamus. Jsou zde umístěny buňky, které jsou v kontaktu s protékající krví a reagují na její složení.

Pokud je v krvi vysoká koncentrace rozpuštěných látek, vyšlou tyto buňky signál, že je potřeba krev naředit vodou – tedy že se máme napít.

Pocit žízně je také ovlivněn náplní krevního řečiště a krevním tlakem – ve velkých žilách a tepnách jsou umístěny takzvané baroreceptory, které informují mozek o tlaku v cévách. Malá náplň žilního řečiště či nízký krevní tlak tedy také přispívají k pocitu žízně, ale tento mechanismus se uplatní až při větší ztrátě vody.

Pocit žízně také ovlivňují receptory v ústní dutině a hltanu. Proto, když se napijeme (zejména něčeho studeného), ihned nám poklesne pocit žízně, i když nápoj ještě nemohl doputovat do krevního řečiště a naředit krev v hypotalamu. Na druhou stranu pak suchost v ústní dutině zvyšuje pocit žízně.

Pocit žízně je často snížený u starších lidí, proto by měli pít pravidelně, i když žízeň nepociťují.

Nadměrná žízeň se odborně nazývá polydipsie a může být projevem závažných onemocnění, typicky je to první příznak cukrovky (diabetes mellitus), při které bývá provázený polyurií (nadměrným močením) a únavou. Na webu Ulékaře.cz popisují, jak vypadají další příznaky cukrovky.

Další onemocnění, které je provázené zvýšenou žízní je „žíznivka“ – diabetes insipidus, které má dvě formy – centrální a renální. Při centrální formě je porušena sekrece antidiuretického hormonu, který způsobuje zpětnou resorpci vody v ledvinách.

Když je nedostatek tohoto hormonu, ledviny nejsou schopny koncentrovat moč, tělo ztrácí nadměrně vodu a nemocný je neustále žíznivý. Renální forma této nemoci je vrozená, antidiuretického hormonu je dostatek, ale ledviny na něj nereagují.

Zvýšená žízeň může být přítomna i při jiných metabolických onemocněních, například při zvýšené funkci štítné žlázy nebo při nadbytku vápníku v krvi.

Také při xerostomii – suchosti ústní dutiny v důsledku snížené produkce slin, bude nemocný pociťovat neustále žízeň.

Zvýšená žízeň ale může být i normální reakcí organismu na zvýšené ztráty tekutin při zvýšené fyzické práci či při pobytu v horku nebo v prostředí, kde je suchý vzduch.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Tinnitus - po ockovani covid dnes v 07:41  hospodki 2
Po covidu se mi točí hlava včera v 20:56  Rachelkaaa 11
Nepřišel výsledek PCR testu včera v 15:06  chacharka 17
Covid v jedné domácnosti dnes v 01:24  pet.est 38
Orální sex po covidu 23.1.22 22:09  kavenka 9
Dotaz - partner anti. test pozitiv - může dítě do školy? včera v 18:02  Oli.Lyon 75

Napište prosím svoji zkušenost s: abnormální žízeň

Váš příspěvek
alinelandry74
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.1.22 16:44

Well, this one is good.

https://www.emondagebrossard.com

Group Leader
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.22 19:55
Group Leader

Our site has also good information like this. THnak you for sharing!

Symonn
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.22 19:54
Good

This is informative indeed. I need it especially i am a fan of cardio where I feel thirsty most of the time.
www. hbmediators. com

Khalil
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.22 19:52
Experienced

I am experiencing this abnormality sometimes as well in home painter near me

francishendrix1432
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.22 19:06

Now I know more information about „thirst“ - we need more topic like this one.

https://www.mobilemechanicprosofdenver.com

Kuba Allen
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.12.21 04:11

Appreciating the persistence you put into your blog and detailed information you provide. https://redmondplumbingco.com/

brunobrown6563
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.21 16:45

I enjoyed reading this topic about „Abnormal thirst“ - you discussed it really well.

http://www.mobilemechanicofhoustontx.com enjoyed reading this topic about „Abnormal thirst“ - you discussed it really well. http://www.mobilemechanicofhoustontx.com

lindamartn15
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.21 13:48

Greetings from L. A! I’m bored at work, so I decided to browse your site on my laptop during lunch break. I love the information you provide here and can’t wait to take a look for more information when I get home. Concrete contractors kamloops

willsaar4820
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.10.21 18:59

Taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

https://www.treeservicebeaconsfield.com/contact.html

donniebarnes4756
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.21 11:17

Man, I really enjoyed reading all this information you shared with us about „thirst“.

marriagecounselingofoklahomacity.com

seo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.21 14:26

I am not surprised that this door company is so hyped in several forums. When I got to see their portfolio, I was awed by how unique their designs are. Visit their site through this link. https://caldwells.com/…oor-hardware

mikkl
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.8.21 12:04

I am really happy to visit your blog. Now I have found what I really want. I check your blog everyday and try to learn something from your blog. Thank you and waiting for your new post.
cookie clicker

janejones
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.7.21 08:35

I simply stumbled upon your blog and desired to say that I possess really enjoyed browsing your current posts. https://www.debline.com

marcumharrison12
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.7.21 07:19

I looked through your website and feel you have a lot of useful content, so I bookmarked it for now. Anyway, I'm now playing computer games and the games I am playing are harry potter a hogwarts mystery and empires and allies free . You can get these games for free right now. Just visit the two links I add here and be sure to install the games right away on your computer. No need to use 3rd party app. Enjoy!

sakura roku
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.3.20 14:30
nekonečne piti

Už 4roky se my deje že když se napiju nemužu přestat a piju i když nemam žizen : :cert: je to peklo

Standa 61
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.14 16:09
pocit žízně v noci

Zdravím, prosím o názor na moji žízeň v době spánku. Je mi 61, mám sice nadváhu, ale že bych přes den pociťoval zvláštní žízeň, pokud nemám fyzickou námahu - nepozoruji. Podle vyšetření v nemocnici na Bulovce trpím noční apnoí a sám jsem se již mnohokrát probudil vlastním chrápáním a proto už spím v ložnici sám, pootevřené okno, zatemněno, výparník, slušné podmínky pro celistvý nerušený spánek, ale ouha.. cca 2 měsíce se denně 8-10× za noc budím neskutečným pocitem žízně možnosti až přilepení se jazyku na patro a tím i spatným dýcháním.(počty nucenéh ppití se zvyšují) Musím si alespoň trochu něčeho loknout, abych se nezalknul a mohl opět usnout. Močit chodím 1× za noc a při vvstávání ráno.
Ráno ale jsem jak rozlámaný a ne zrovna odpočatý, řeším to někdy i odpčinkem po obědě. Nejsem vyznavačem peprných jídel, zuby si pravidelně čistím i před spaním, sklenkou vína večer nepohrdnu, ale nevyhledám ji. Má někdo podobné poznatky, nebo ví, jak se tohoto problému zbavit, je to vyčerpávající a nevím co s tím dále. děkuji.

eliška45
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.14 20:37
odpoved markete

Tak at manžel vypojí vodu

markéta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.09 09:23
nadměrné pití

Dobrý den, můj 4 letý syn už 3 měsíce trpí nadměrným pitím, vypije až 4 litry denně. V říjnu jsme byli týden v nemocnici na pozorování, nic se nezjistilo. Krevní testy i moč byly v pořádku. Lékaři usoudili, že jde o návykovou polydipsii.Máme prý sami malému postupně dávky snižovat. Zatím se nám to nedaří malý pije i v noci, budí se 4× za noc. Pokud pití schovám pije vodu z kohoutku. Prosím, o radu co s tím, jsme už zoufalí.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: