Abnormální žízeň

Další názvy: polydipsie, nadměrná žízeň

Žízeň je pocit potřeby příjmu tekutin. O tom, zda pocítíme žízeň, rozhoduje zejména část mozku nazývaná hypotalamus. Jsou zde umístěny buňky, které jsou v kontaktu s protékající krví a reagují na její složení.

Pokud je v krvi vysoká koncentrace rozpuštěných látek, vyšlou tyto buňky signál, že je potřeba krev naředit vodou – tedy že se máme napít.

Pocit žízně je také ovlivněn náplní krevního řečiště a krevním tlakem – ve velkých žilách a tepnách jsou umístěny takzvané baroreceptory, které informují mozek o tlaku v cévách. Malá náplň žilního řečiště či nízký krevní tlak tedy také přispívají k pocitu žízně, ale tento mechanismus se uplatní až při větší ztrátě vody.

Pocit žízně také ovlivňují receptory v ústní dutině a hltanu. Proto, když se napijeme (zejména něčeho studeného), ihned nám poklesne pocit žízně, i když nápoj ještě nemohl doputovat do krevního řečiště a naředit krev v hypotalamu. Na druhou stranu pak suchost v ústní dutině zvyšuje pocit žízně.

Pocit žízně je často snížený u starších lidí, proto by měli pít pravidelně, i když žízeň nepociťují.

Nadměrná žízeň se odborně nazývá polydipsie a může být projevem závažných onemocnění, typicky je to první příznak cukrovky (diabetes mellitus), při které bývá provázený polyurií (nadměrným močením) a únavou. Na webu Ulékaře.cz popisují, jak vypadají další příznaky cukrovky.

Další onemocnění, které je provázené zvýšenou žízní je „žíznivka“ – diabetes insipidus, které má dvě formy – centrální a renální. Při centrální formě je porušena sekrece antidiuretického hormonu, který způsobuje zpětnou resorpci vody v ledvinách.

Když je nedostatek tohoto hormonu, ledviny nejsou schopny koncentrovat moč, tělo ztrácí nadměrně vodu a nemocný je neustále žíznivý. Renální forma této nemoci je vrozená, antidiuretického hormonu je dostatek, ale ledviny na něj nereagují.

Zvýšená žízeň může být přítomna i při jiných metabolických onemocněních, například při zvýšené funkci štítné žlázy nebo při nadbytku vápníku v krvi.

Také při xerostomii – suchosti ústní dutiny v důsledku snížené produkce slin, bude nemocný pociťovat neustále žízeň.

Zvýšená žízeň ale může být i normální reakcí organismu na zvýšené ztráty tekutin při zvýšené fyzické práci či při pobytu v horku nebo v prostředí, kde je suchý vzduch.

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
PCR test týden po očkování včera v 11:31  ritterqa 19
Může mít miminko covid? 20.6.21 22:10  vokishka 31
Cesta do Polského Těšína za nákupem 19.6.21 22:14  vokishka 3
Testování před návratem do ČR ze zahraničí 18.6.21 20:21  LaPaloma 4
Covid test u kadeřníka 18.6.21 08:18  jednoslunicko 10
Covid , existuje či ne? Znám pravdu a napíšu vám ji. 16.6.21 09:32  admin 152

Napište prosím svoji zkušenost s: abnormální žízeň

Váš příspěvek
sakura roku
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.3.20 14:30
nekonečne piti

Už 4roky se my deje že když se napiju nemužu přestat a piju i když nemam žizen : :cert: je to peklo

Standa 61
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.14 16:09
pocit žízně v noci

Zdravím, prosím o názor na moji žízeň v době spánku. Je mi 61, mám sice nadváhu, ale že bych přes den pociťoval zvláštní žízeň, pokud nemám fyzickou námahu - nepozoruji. Podle vyšetření v nemocnici na Bulovce trpím noční apnoí a sám jsem se již mnohokrát probudil vlastním chrápáním a proto už spím v ložnici sám, pootevřené okno, zatemněno, výparník, slušné podmínky pro celistvý nerušený spánek, ale ouha.. cca 2 měsíce se denně 8-10× za noc budím neskutečným pocitem žízně možnosti až přilepení se jazyku na patro a tím i spatným dýcháním.(počty nucenéh ppití se zvyšují) Musím si alespoň trochu něčeho loknout, abych se nezalknul a mohl opět usnout. Močit chodím 1× za noc a při vvstávání ráno.
Ráno ale jsem jak rozlámaný a ne zrovna odpočatý, řeším to někdy i odpčinkem po obědě. Nejsem vyznavačem peprných jídel, zuby si pravidelně čistím i před spaním, sklenkou vína večer nepohrdnu, ale nevyhledám ji. Má někdo podobné poznatky, nebo ví, jak se tohoto problému zbavit, je to vyčerpávající a nevím co s tím dále. děkuji.

eliška45
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.14 20:37
odpoved markete

Tak at manžel vypojí vodu

markéta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.09 09:23
nadměrné pití

Dobrý den, můj 4 letý syn už 3 měsíce trpí nadměrným pitím, vypije až 4 litry denně. V říjnu jsme byli týden v nemocnici na pozorování, nic se nezjistilo. Krevní testy i moč byly v pořádku. Lékaři usoudili, že jde o návykovou polydipsii.Máme prý sami malému postupně dávky snižovat. Zatím se nám to nedaří malý pije i v noci, budí se 4× za noc. Pokud pití schovám pije vodu z kohoutku. Prosím, o radu co s tím, jsme už zoufalí.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: