Zvýšené slzení

Další názvy: hyperlakrimace, epifora

Zvýšené slzení neboli epifora či lakrimace je jedním ze základních příznaků v očním lékařství. Epiforou je doprovázena celá řada onemocnění oka a jeho okolí. V zásadě existují dva hlavní principy nadměrného slzení : nadměrné slzení a obstukce slzovodů.

nadměrnému slzení dochází při podráždění trojklanného nervu ( nervus trigeminus- pátý hlavový nerv). Podráždit jej lze především zánětem – proto je epifora základním příznakem zánětů rohovky a spojivky, ale i jiných struktur oka.

Při nadměrném slzení může být oko postiženo konjunktivitidou – zánětem spojivek – těchto zánětů je celá řada, ale symptomatologii mají společnou: epifora, edém víčka, prosáknutí a zarudnutí spojivky, bolest, u bakteriálních infekcí také bolestivé zduření příušních uzlin apod.

Hyperakutní bakteriální konjunktivitida : tato nemoc je způsobena bakteriemi Neisseria gonorrhoeae a Neisseria meningitis. Po styku bakterie se spojivkou dochází během hodin k rozvoji prknovitého edému víček, zarudnutí a prosáknutí spojivky a k produkci husté hnisavé tekutiny. Uzliny jsou zduřelé a velmi bolestivé. Tato nemoc vyžaduje lékařskou péči v podobě podání penicilinu, neboť může dojít ke vzniku rohovkového vředu a k těžké poruše zrakových funkcí.

Akutní bakteriální konjunktivitida : je způsobena celou řadou bakterií, příznaky má podobné jako předcházející jednotka, ovšem tyto příznaky jsou mírnější.

Dále existuje celá řada dalších spojivkových zánětů : virové – adenovirová konjunktivitida, epidemická keratokonjunkti­vitida, akutní hemoragická konjunktivitida, dále to jsou alergie atd.

Rohovkové záněty také tvoří významnou skupinu příčin nadměrného slzení. K němu se přidává pocit cizího tělesa v oku, velká bolestivost či jen pocit tlaku, zvýraznění cév, někdy reflexivní uzávěr oční štěrbiny – blefarospasmus. Rohovkové záněty mohou být provázeny celou řadou komplikací, proto by měl pacient navštívit lékaře.

Podobně tomu je i u zánětů bělimy – skleritidy a episkleritidy. Příznaky jsou pálení, zvýraznění cév, světloplachost- fotofobie, epifora apod.

Zvýšené slzení pozorujeme i u akutního glaukomu ( zelený zákal), který ohrožuje pacienta nevratným poškozením zrakového nervu. Příznaky jsou velmi výrazné : bolest jednoho oka, která zasahuje až polovinu hlavy – tyto bolesti jsou kruté, přistupuje výrazně zhoršené vidění atd.

Obstrukcí slzovodu dochází k hromadění slz před uzávěrem. Typické je silné slzení v chladu a větru, méně v teplé místnosti.

Oko je velice důležitý a také velmi citlivý orgán, proto by měl člověk při náznaku jeho postižení vyhledat očního lékaře, pokud se vyskytují další příznaky jako bolest, zarudnutí, otok, patrně se bude jednat o zánět, který je třeba ( zvláště u bakterií, chlamydií a u prvoků) dobře vyléčit, jinak mohou nastat komplikace- rohovkový vřed atd.

Napište prosím svoji zkušenost s: zvýšené slzení

 Váš příspěvek
 
ladkaa  10.12.12 12:52

Určitě při větších potížích je na prvním místě lékař. Jinak jako prevence jsou vhodné oční výživy a na okamžitou pomoc kapky. Vyzkoušela jsem jich více, ale nosím čočky a sedí mi od ocuteinu ty sensitive kapky, navíc stojí jen kolem 95kč.

Vložit nový komentář

Léto… čas pro Arniku!

Ptáte se proč právě pro Arniku? Odpověď je jednoduchá. Homeopatický lék Arnika Montana je skvělým pomocníkem při léčbě úrazů či namožených svalů. No a právě v létě, v čase dovolených, se snažíme sportovat co nejvíce. (číst dále)