Zvětšené mízní uzliny v nadklíčku

Další názvy: zvětšení lymfatických uzlin nad kliční kosti

Mízní (lymfatické) uzliny jsou vpodstatě filtry, přes které protéká míza (lymfa). Jsou v nich koncentrované bílé krvinky, které protékající tekutinu kontrolují. Když jsou v míze přítomny nějaké cizorodé částice, například bakterie, uzliny zareagují tím, že se zvětší, protože bílé krvinky bojující s infekcí se začnou množit.

Různé skupiny uzlin vždy drénují určitou oblast těla. Jako zvětšené uzliny se označují takové, které mají v průměru víc než 1 cm, pod bradou a v tříslech jsou uzliny normální do 1,5 cm. U štíhlého jedince tak můžeme hmatat i normální uzliny na krku, v podpaží a v třísle.

Zvětšení uzlin může být reakcí na zánět nebo nádor v dané oblasti, na infekční onemocnění, či může být projevem leukémie nebo lymfomu.

Uzlina nad klíční kostí normálně nemá být hmatná, nahmatat ji můžeme až když je zvětšená a může být projevem některých nádorových onemocnění, proto by její zvětšení mělo být vyšetřeno lékařem.

Nadklíčkovou uzlinou prochází míza z hrudníku a břicha. Může být zvětšená například při zánětu či nádoru štítné žlázy, nádorech hrudníku či zažívacího traktu.

Napište prosím svoji zkušenost s: zvětšené mízní uzliny v nadklíčku

 Váš příspěvek
 
venusek  08.10.15 11:32
šok!!!

Dobrý den,
ráda bych našla více názorů na můj problém.
Z ničeho nic se mi udělala veliká boule v nadklíčku na levé straně. Jsem zdravá ničím jsem nikdy netrpěla ale tohle mě dosti děsí. Během dne jsem od své známé uslyšela úúúvaa co to tady máš?!!
A měla jsem tam otok velikosti tenisáku. Okamžitě jsem jela do nemocnice. kapačky atd., po kterém to hned zmizelo. Druhý den vyšetření krev, Ct, ultrazvuk, rentgen. U ORL mne vyděsil Doktor že by to mohla být rakovina…
Takže podstoupím veškerá vyšetření orgánů týkajících se kličních uzlin.
Nemáte někdo zkušenost s takto výraznou rychlou reakcí???
Díky V.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: