Zácpa

Další názvy: obstipace

Zácpou myslíme žádné nebo obtížné vyprazdňování. Je třeba pamatovat, že frekvence vyprazdňování může být značně rozdílná a přesto stále normální – za obvyklé se považuje vyprazdňování 3 x denně ale i pouze 3 x týdně. Po vymizení urputných průjmu může další stolice přijít až za několik dní.

Zácpa může být provázena bolestí v levém podbřišku. Nejsou-li patrné další příznaky, nemusí jít o závažný problém.

U dětí je zácpa nejčastěji původu psychického, např. ze strachu z pokálení v nezdravě přísné rodině. Často provází pobyt dětí na táborech či školách v přírodě, kde děti po dlouhou dobu potlačují nutkání na stolici (strach jít na latrínu v noci, nechtějí jít na špinavý záchod, nedostatek soukromí apod.).

U dorostu a mladých dospělých se často vyskytují tzv. střídavé stolice, průjmovité jsou střídány obtížnými.

Staří lidé trpí zácpou zejména z nedostatku pestré stravy, z dehydratace (snížená potřeba pít) a především z nedostatku (či nemožnosti) pohybu.

U akutní zácpy lze podat do konečníku glycerinový čípek (volně prodejný v lékárně), dospělým mohou být podávána jiná laxativa, tedy tablety či kapky změkčující stolici.

V prevenci a léčbě zácpy chronické pamatujeme na dostatečný příjem vlákniny (např. v ovocných kompotech) a tekutin. Je-li to možné, zajistíme dostatek pohybu. Pokud tyto metody pomáhají, není třeba navštěvovat lékaře.

Opatrnosti je zapotřebí u déletrvajícící zácpy nereagující na uvedenou léčbu, především u velmi malých dětí a dále u osob po 40 roce věku. Doporučuje se návštěva lékaře k vyloučení možných onemocnění trávicího traktu nebo celkových onemocnění, jakými jsou například snížená činnost štítné žlázy, cukrovka, porucha ledvin, zvýšená hladina vápníku a snížená hladina draslíku v krvi, částečné uzavření střev; u dětí Hirschprungova choroba, steatóza (ztukovatění) anu a anální fissura.

Diskuze o zácpě

Dětská zácpa
Co na zácpu?
Zácpa a cigarety
Zácpa v těhotenství


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: zácpa

 Váš příspěvek
 
Emilko  10.12.13 23:14
lehka pomoc.....

Madam, zkousela jste zajecickou mineralku? Pusobi jiste!!
Nebo 2 citrony denne, po uprave stolice snizit na potrebnou hranici, ktera je individualni.
Ahoj a preji prijemne vykakani!!!

 
dialog
16 příspěvků 21.06.12 09:14

Zdravím všechny, co trpí roky úpornou zácpou, jako já. Už když jsem byla malá, mívala jsem zácpu, ale vždy odezněla „sama“, či má střeva v průběhu let, tu a tam zareagovala na cosi laxačního z potravin. Před dvaceti roky mi byla zjištěna hypofunkce štítné žlázy a i přes léčení Euthyroxem a v současnosti Letroxem, se moje obtíže zhoršovaly až do té míry, že nyní už „sama nejdu“ vůbec. Nejdříve jsem do sebe ládovala všelijaká přírodní projímadla, kdy efekt byl i tak různý. Pak i chemická laxativa, abych se vůbec vyprázdnila…a nyní, protože jsem doma a do práce už nechodím, jsem přede dvěma roky, dobrovolně podstoupila „pomoc klystýrem“. A tak si denně dělám heřmánkové nálevy, úleva nastoupí okamžitě a dá se říci, mám pocit čistého střeva. Vyšetření jsem též začátkem roku absolvovala dvě, a obě prokázala, že v mých střevech není patologická příčina. Nevím tedy, jakou cestou jít, aby se peristaltika znovu nastartovala, zůstávám trpělivě u klystýru…o kterém jsem načetla už kdeco a dokonce je slibovaná, po čase „klystýrování“ i úprava - po čase. A tak jak píši, trpělivě čekám. Na co? to je patrné z mých řádek :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama


Reklama