Výtok z ucha

Výtok z ucha doprovází především zánětlivá onemocnění středouší. Tekutina je zde vyjádřením exsudativní složky zánětu.

Velice častým problémem je zejména hnisavý zánět středního ucha. V zásadě jedním z příčinných faktorů pro vznik zánětu středouší je defekt Eustachovy trubice ( trubice, která spojuje dutinu ústní se středním uchem). Trubice nemusí být dobře uzavřitelná, proto se šíří bakterie do středouší, kde vyvolávají zánět. Během zánětu dochází k hromadění hnisu, u pacienta pozorujeme horečku, silnou bolest ucha, nachlazení.

Pokud se vyčerpá kapacita objemu středouší, dochází k perforaci bubínku a hnis začíná vytékat z ucha. Při návštěvě lékaře může lékař indikovat tzv. paracentézu – propíchnutí bubínku – také dojde k vytékání hnisu, ovšem pacientovi se velmi uleví.

Příčinou sekretu ( naopak vodnatého) je chronický katar středoušní dutiny. Vyteká vodnatý sekret, obohacený o hlen a fibrin. Bubínek může být vtažen dovnitř.

Souhrně lze říci, že výtok je způsoben zánětlivými onemocněními středoušní dutiny. Těchto zánětů je celá řada, akutních i chronických. Pokud pacient pozoruje výtok z ucha, měl by navštívit lékaře.

U akutních hnisavých středoušních zánětů je také důležité navštívit lékaře, ten provedenou paracentézou člověku velmi uleví, proto je zbytečné prožívat několik dní úpornou bolest ucha, než sám hnis bubínek provalí ( navíc dojde k provalení na neřízeném místě a otvor má různou velikost).

Napište prosím svoji zkušenost s: výtok z ucha

 Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: