Pergamenová kůže

Kůže, která má narušenou výživu, se stává chladnější, sušší, tenčí, ztrácí ochlupení, vzhledově se podobá pergamenu.

Často se s takovou kůží můžeme setkat na bércích u lidí s chronickou žilní nedostatečností dolních končetin (křečové žíly) v rámci tzv. varikózního ekzému. Tento ekzém se vyskytuje zejména kolem kotníků a kůže je zde zabarvená do hněda krevním barvivem, které se zde zvýšeně ukládá. Vzniká, když se v žilách městná krev a nemůže správně obíhat kvůli méněcennosti žil. V takovém terénu pak dále hrozí vznik bércového vředu. Léčba spočívá zejména ve vyživující péči o pokožku pomocí krémů a léčbě křečových žil – nošení kompresních punčoch, režimová opatření, léky zlepšující napětí žilní stěny, popřípadě chirurgická léčba. Správný postup navrhne lékař.

„Pergamenová kůže“ může vzniknout i v souvislosti s jiným onemocněním, v tom případě Vám poradí kožní lékař.

Diskuze o pergamenové kůži


Reklama


Reklama

Napište prosím svoji zkušenost s: pergamenová kůže

 Váš příspěvek
 
kmotra
114 příspěvků 13.11.12 17:27
Paní Mirko,

Netuším v kreém ústavu pracujete. Ale chtěla jsem se zeptat:to k vám nedochází aspon někdy pedikérkači kožní lékař? Snad by to nějak šklo zařídit po domluvě s vrchní sestrou. Jinak doporučuji vazalinu, měla by pomoci, jak na rukou, tak na nohou. Mějte se hezky.

 
Elly.r  03.11.12 10:59
Krém

Mohla bych se zeptat, jaké krémy jsou vhodné?
Kterýkoliv kožní lékař mi na mé kotníky řekl, že s tím nemůže nic dělat a ať si toho nevšímám. Ale mě to přijde dost nevzhledné. V současné době mažu 2× denně zázračným kelímkem, ale žádné zlepšení nepozoruji.

 
mirka  04.02.10 20:47
Pergamenová kůže

Pracuji na geriatrickém oddělení a velmi mě trapí problém tzv. pergamenové /papírové /kůže u našich pacientů na horních a dolních končetinách.
Mohl by mi někdo poradit,s ošet­řováním takto postižených pacientů?Jak se dobře hojí trhliny?

Vložit nový komentář

Reklama

 

Nemoci s tímto příznakem:


Reklama


Reklama