Bolestivé uzliny

Další názvy: bolestivé mízní uzliny, bolestivé lymfatické uzliny, lymfadenopatie

Bolestivým a zároveň zvětšeným lymfatickým uzlinám se odborně říká lymfadenopatie. Uzliny jsou v těle seskupeny v určitých lokalizacích – na krku, pod dolní čelistí, v podpaždí, v tříslech, ale také v hrudníku mezi plícemi a poblíž dalších vnitřních orgánů, kde je nemůžeme nahmatat ani nevíme o jejich zvětšení. Když v těle probíhá jakýkoliv zánět, vždycky se zvětší uzliny v dané oblasti zánětu. Probíhají v nich imunitní reakce a také například množení virů, které se mohou dostávat do dalších uzlin cestou lymfatických cév, až se pak dostanou do krve a projeví se celkovými příznaky jako je například horečka. Dokud je zánět lokalizován jen v lymfatických uzlinách, projevuje se bolestí v jejich okolí a různými lokálními slizničními projevy, které nad samotnou bolestivostí uzlin většinou dominují a přivedou člověka k lékaři (bolest v krku apod.).

Bolesti v různých uzlinách

Postižení uzlin často pomáhá lékařům se stanovením diagnózy. Zduření a bolestivost uzlin nad týlní oblasti vzadu na hlavě (v úrovni uší) je nejčastější předzvěstí zarděnek – dětského onemocnění s vyrážkou. O něco níž vzadu v týle blíže ke krku se nacházejí uzliny, které se zvětší při toxoplasmóze (nemoc přenášená kočkami nebo požitím nedostatečně tepelně upraveného masa obsahujícího parazity). Pod uchem se zvětšují a bolí uzliny při zánětech středního ucha, časté nemoci u malých dětí. Mezi uchem a okem můžete cítit uzliny při zánětu spojivek. Pod čelistí jsou uzliny „napadeny“ nejčastěji při angíně. Na krku jsou mohutně zduřeny uzliny u záškrtu. Nad klíčkem zvětšené uzliny signalizují nějaký proces v hrudníku či mezihrudí. V tříslech jsou uzliny odvádějící lymfu z dolních končetin a také z některých vnitřních pohlavních orgánů, kde tedy může probíhat zánět při jejich bolestivosti a zvětšení. Bývá tomu tak například u pohlavně přenosných chorob (chlamydiové infekce, syfilis, herpetické viry…).

U některých nemocí jsou zvětšené uzliny povšechně – u infekční mononukleózy (tam ovšem dominuje zvětšení podčelistních a krčních uzlin), planých neštovic, HIV, syfilidy (dominuje zvětšení v tříslech), toxoplasmózy (dominuje týlní oblast), ale i u nádorů a jiných nemocí, kde se ovšem nevyskytuje bolest!

Uzliny bolí většinou jen na pohmat, proto nepůsobí příliš velké obtíže. Pacienti se zánětlivými nemocemi mají vedle toho celou škálu jiných příznaků, které bývají více nepříjemné a na něž je třeba se s léčbou zaměřit. V opačném případě je možné dávat si na bolestivé uzliny vlažné obklady.

Kůže nad uzlinami může být zarudlá, teplá a při pokročilých a neléčených zánětech (například tuberkulóze, tularémii…) se může obsah uzliny provalit ven nějakou píštělí.

Bolestivost uzlin je hlavní odlišností oproti zvětšeným uzlinám při leukémiích a lymfomech – zhoubných nádorech vycházejících právě z lymfatických uzlin a imunitního systému. Při déletrvajícím postupném zvětšování některé uzliny proto raději navštivte svého lékaře!

Napište prosím svoji zkušenost s: bolestivé uzliny

 Váš příspěvek
 
Natt99  25.06.14 10:58
Lícní kost?

Zdravím všechny!!! Včera dopoledne jsem si na tváři našla místo, které bolelo jako kdyby tam byla modřina… Myslela jsem si, že se jedná o jakýsi aft a tak jsem to nechala být.
Když jsem přišla domů, byla jsem mírně nateklá (skoro k nepoznání)
Když jsem se skoro v 5 ráno vzbudila s tváří jako hrom tak jsem se zděsila…
Mám to mírně nateklé i pod uchem ale už méně než ráno..
je to jakýsi tlak a když jím a nebo moc otvírám ústa při mluvení, dost to bolí :,(
Nevíte někdo, oč jde? 8o :oops: :?:
děkuji předem :hug:

 
Tereza z Karviné  03.06.14 16:38
zvětšené a bolestivé uzliny po celém těle

Mám zvětšené uzliny: za uchem, na krku, týlu, v podpaží a na tříslech..vcelku hodně bolí.. trpím zimnicí, točení hlavy a jsem totálně malatná. Byla jsem RTG plic… zítra jdu na krev a odnést moč, tak jsem zvědavá co semnou je. :nevim: :,(

 
Zdeňka zdenča  05.02.14 23:11
Bolest zvětšených uzlin pod uchem

Dobrý den, pod levým uchem mám zvětšenou uzlinu je to mírně bolestivé..Už se začínám v noci budit a nemohu kvůli tomu spát. Nevím jestli bych měla dojít k lékaři nebo je to normální?..Četla jsem že je to předvěstí zarděnek, nebo středního ucha. Už to bolí druhý den..A u té uzliny cítím jakýsi tlak.. No nevím doufám že mi poradíte. Předem děkuji za odpověď
 Zdeňka

 
janka kristinka  23.01.14 14:06

Veľmi bolia uzliny sú trochu zväčšené a cítim, že zase budem mať zapálené hrdlo. Mám strepkoka a ten mi nedá pokoj. A práve v zime.

Pravidelne chodím na lekárske prehliadky. A všetko je OK. Robievali mi aj pár krát krvný obraz a pečeňové testy všetko bolo OK. Len ma trápi strepkok vždy sa zápal opakuje dokola. Najprv sa zväčšia uzliny, potom neskôr príde zimnica, bolesť hlavy, očí zabielí sa jazyk a mám problémy s rozprávaním s prehĺtaným. A je aj nádcha a pálenie v nose a v hrdle. A je cítim horúčava. Aj keď mám nechutenstvo do jedla tak jem. Prekonala som veľa angín. A keď mi skončila angína tak veľké bolestivé uzliny som mala dlho. A potom sa to dalo do normálu.

Treba zvýšiť imunitný systém a nezabíjať ho a antibiotikami.

 
radek riha  21.01.14 09:45

Dobry den. prosim vas chtel bych se zeptat cim muze byt zpusobena bodava bolest pod uchem a pokracuje az do krku. dekuji

 
Daniela 40  12.08.13 18:18
bolestivá uzlina na krku na levé straně

Dobrý den, mám bolestivou uzlinu na krku je vidět i trochu na pohled, vadí mi při polykání.,už 6 den byla jsem na ORL a užívám antibiotika XORIMAX, A AESCIN-TEVA, ještě jsem nikdy neměla uzlinu, teploty nemám, nedávno jsem měla zánět v ramenu a nedoléčila jsem si jej tak si myslím jestli to nemám z toho, taky jsem měla i aftu na rtu. Poradte kdo má zkušenost s takovým případem děkuji.

 
Zezulka  11.05.12 21:07
bolestive uzliny

Zobudila som sa v noci na to ze sa mi tazko dycha,prehltala som castejsie,no az tak som sa bala ze sa mi nieco stane,ze som dostala spazmus v krku a nemohla som sa nadychnut ,az ked som sa trochu ukludnila.Dala som si lieky od bolesti, bola som aj u lekarky,no nedalo sa mi ist k nejakemu krcnemu lekarovi, takze sa liecim sama tym ze si vzdy nieco dam od bolesti.Najprv to bolo na lavej strane krku a potom to preslo na pravu stranu,este som to nikdy nemala,poradte co mam robit.

Vložit nový komentář