Bolest v nadbřišku

Další názvy: bolest žaludku

Bolest nebo pocit tlaku ve středním a levém nadbřišku je většinou známkou onemocnění žaludku – nejčastěji přechodné gastritidy (vyvolané bakteriemi, viry nebo také po těžce stravitelném jídle), ale někdy i závažnějšího onemocnění – žaludečních vředů nebo dokonce pokročilého nádoru.

Bolesti až křeče v této oblasti mohou být vyvolány také funkční poruchou žaludku (regulační porucha nervových center) po jídle s úlevou po vytrávení, nebo bolest vzniká spíše nalačno s úlevou po požití stravy. Podobná bolest (nalačno) se objevuje u vředu dvanáctníku, který je ale lokalizován naopak více vpravo.

Vředy se dají dnes již snadno léčit kombinací léků, neléčené mohou naopak mít řadu komplikací, proto se držte léčby, kterou vám doktor předepíše! Na lehčí žaludeční nevolnost může pomoci čajová směs, kterou zakoupíte v lékárně. Důležitá je hlavně dieta s dostatečným příjmem tekutin.

Dalším orgánem, který se nachází v nadbřišku (prostorově za žaludkem) je slinivka břišní. Intenzivní bolestí je charakterizován její zánět. Při akutním zánětu je bolest trvalého rázu, maximum je soustředěno do středního nadbřišku s možným šířením do levého, ale i pravého podžebří a také do podbřišku, někdy i do levého ramene. Nemocný obvykle současně zvrací, má vzedmuté břicho, jeho stav je velmi vážný, proto přivolejte okamžitou lékařskou pomoc!

Bolest břicha po jídle v oblasti pupku i výše pod žeberními oblouky je příznakem také u chronického (dlouhotrvajícího a pozvolného) zánětu slinivky (nejčastěji při nadměrné konzumaci alkoholu). Bolest může trvat několik hodin, ale i dní. Dostavuje se obvykle do 30 minut po jídle, lidé proto raději nejedí a výrazně hubnou. Léčba spočívá v dietních opatřeních, abstinenci alkoholu, stravě s dostatečným obsahem bílkovin a omezení živočišných tuků. Kromě toho vám lékař předepíše některé léky (včetně analgetik).

V nejhorším případě, co se slinivky týče, může jít o rozvinuté nádorové onemocnění s trvalou, špatně ovlivnitelnou bolestí, která se tiší jen podáváním opiátů.

Bolesti v levém podžebří mohou být způsobeny také zvětšující se slezinou (tzv. splenomegalií) při onemocněních jiných orgánů a soustav – např. u leukémie, některých lymfomů nebo při jaterní cirhóze. Slezina může být zdrojem krvácení při úrazech břicha. Nejedná se o životně důležitý orgán, proto se nestrachujte, pokud si tento stav vyžádá operaci.

Naopak v pravém podžebří je lokalizován žlučník. Pokud se tedy nejedná o některou z předchozích nemocí, které sem vyzařují, většinou jde o onemocnění žlučníku. Pocit plnosti v nadbřišku a tlak v pravém podžebří mohou být známkou kamenů ve žlučníku nebo žlučníkového zánětu spojených s nesnášenlivostí tučných jídel, pocitem na zvracení a s dalšími příznaky. Jindy jsou tato onemocnění provázena náhle vzniklou krutou bolestí zpravidla pozdě večer nebo k půlnoci s neklidem, bledostí, výrazným pocením a teplotami. Bolest se může propagovat až do zad a pod lopatku , trvá od 15 minut až do tří hodin, není možné najít úlevovou polohu.

Pokud bolest trvá déle (více než 6 hodin) svědčí to již pro nějakou komplikaci.

Žlučníková onemocnění si obvykle vyžádají hospitalizaci, často i s výhledem operativního řešení. Na záněty se podávají kromě jiného antibiotika. Na kolikovité bolesti se dávají teplé obklady, u předpokládaného zánětu naopak studené. Obojí lze tlumit také analgetiky, které indikuje lékař nitrožilně. Nutné je v akutním stádiu držení hladovky.

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest v nadbřišku

 Váš příspěvek
 
stepiksm  09.03.15 20:35

Osim o radu.uz delsi dobu me boli žaludek v trojúhelníku jako kdybych tam mela neco tezkeho.mam pocit ze se me jute dýchá. bolest vepredu na hrudi i kolem lopatek. oradte co by to mohlo byt. dekuji

 
Panrt  10.01.15 21:51

Mám dotaz od 9.1.2015 my jemně bolí nad pupkem Nezvracím normálně jím ale jen málo když sním víc už jsem plný a víc už nejde normálně jsem jídával normálně ale Od toho dne už ne.
Nejsem Alkoholik alkohol nesnáším. Horečku nemám chuť k jídlu mám jen málo sním než normálně
Nevíte čím to muže být a mám radši zajít doktorce? nebo to nic není. Díky předem Martin.

 
Qwertz00  03.01.14 21:20
akutní zánět slinivky

Doprovází akutní zánět slinivky i otoky celého těla, špatné dýchání (po jídle ještě horší) a pocení? Děkuji za odpověď

 
Luciiii5  10.12.13 22:06

Dobrý večer,
měla bych dotaz. Před 2 lety jsem prodělala laparoskopii slepého střeva a vše bylo ok. Od září mám bolesti nejspíše žaludku ( v nadbřišku, přesně uprostřed), občas mě tam pichne, ale spíše pocituji neustálý tlak, nejčastěji před spaním. Chtěla jsem jít k lékaři, ale po pár dnech to přešlo, takže jsem si myslela, že stačila pouze dieta. Nyní to přišlo zase a trvá to víc jak měsíc. Vyvaruji se smaženému jídlu, alkoholu a stresu, ale bolest né a né přejít. Řekla bych, bolest se zvětšuje a jak jsem spala nejčastěji před spaním, dokonce navečer mě vždy pálí žáha a to tím stylem, že mě to i často probudí v noci.
Děkuji Vám za odpověď.
 Lucka

 
Luciiii5  10.12.13 22:05
Trvající bolest

Dobrý večer,
měla bych dotaz. Před 2 lety jsem prodělala laparoskopii slepého střeva a vše bylo ok. Od září mám bolesti nejspíše žaludku ( v nadbřišku, přesně uprostřed), občas mě tam pichne, ale spíše pocituji neustálý tlak, nejčastěji před spaním. Chtěla jsem jít k lékaři, ale po pár dnech to přešlo, takže jsem si myslela, že stačila pouze dieta. Nyní to přišlo zase a trvá to víc jak měsíc. Vyvaruji se smaženému jídlu, alkoholu a stresu, ale bolest né a né přejít. Řekla bych, bolest se zvětšuje a jak jsem spala nejčastěji před spaním, dokonce navečer mě vždy pálí žáha a to tím stylem, že mě to i často probudí v noci.
Děkuji Vám za odpověď.
 Lucka

 
Lucie Maláková  26.11.13 14:26
Trvající bolest

Chtěla bych se zeptat. V poslední době mě pobolívá v nadbřišku – ve středu a na pravé straně. Bolest na pravé straně přechází i do zad. Není sice veliká, ale nepříjemné je, že trvá už skoro 2 měsíce nepřetržitě. Občasné bolesti žaludku jsem mívala i dříve, trpím 10 let depresemi takže jsem to připočítávala stresu. Prosím napište mi o co by se mohlo jednat. Děkuji.

 
klimas  18.11.13 15:20

Nejdříve jsem měl časté křeče v podbříšku, ale ty během týdne pomocí léků odezněli, ale hned na ně navázala stála bolest v prostřed bříška v oblasti žaludku, takže nevím, ke které charakteristice se přiřadit, ale to asi nejlépe posoudí doktor, jenže doba než se k němu dostanu je ve hvězdách ;)

 
Evina Holečková  02.11.12 10:22
Bolest po jídle

Prosím Vás chtěla bych se zeptat. Někdy se mi stává že se najím a po půlhodině mi chytí křeč do trávení asi do žaludku bolí to dost a musím se napít rychle hodně vody obyč. aby mi to přešlo. Je to nepřijemná křeč. Prosím napište mi hodně zkušenost o co se jedná a léčbu. Děkuji

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: