Bolest při močení

Další názvy: bolestivé močení

Bolest při močení (tzv. dysurie) bývá způsobena záněty dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice. U žen ji mohou navíc vyvolávat gynekologické záněty (záněty pochvy a zevních rodidel), které jsou při močení podrážděny. Ženy mají v takovém případě zároveň svědění a výtok.

Záněty jsou nejčastěji chlamydiové (jsou sexuálně přenosné) nebo enterobakteriové. Zabírají na ně mnohá antibiotika, která vám předepíše lékař – gynekolog nebo lékař dermato-venerologické kliniky.

Zánět močového měchýře se tedy také projevuje pocitem pálení při močení, které je častější a někdy se stane, že pacient neudrží moč (např. v noci). Léčí se většinou antibiotiky (kotrimoxazolem, trimetoprimem nebo nitrofurantoinem), jen pokud by byl virového původu (adenoviry), tak se antibiotika nedávají. Důležité je dodržovat pitný režim, vhodné jsou urologické čaje (to platí samozřejmě i o zánětech močové trubice). Náchylnější k zánětům dolního močového traktu jsou ženy, protože mají kratší močovou trubici a snadněji tedy prochladnou.

Záněty močové trubice a močového měchýře nepatří mezi závažná onemocnění, ale stejně by jste je neměli podceňovat, zánět se pak vrací! Navštivte proto svého obvodního lékaře.

Diskuze o bolestivém močení

Napište prosím svoji zkušenost s: bolest při močení

 Váš příspěvek